State Government Jobs

SOUTH ZONE

GROUP –I Services
Deputy Collector District Registrar
Deputy Superintendent of police(Category-I) District Employment Officer
Deputy Registrar of Co-operative Societies Assistant Conservator of Forest
Assistant Director of Rural Development Department Divisional Officer in Fire and Rescue Services Department
Assistant Commissioner – Commercial Tax Officer Assistant Commissioner in the Tamil Nadu Hindu Religious and Charitable Endowments Department

GROUP –II Services (Interview Posts)
Deputy Commercial Tax Officer Sub Registrar
Probation Officer in Prison Department Assistant Inspector of Labour
Junior Employment Officer Assistant Inspector in Local Fund Audit Department
Special Assistant in the Vigilance and Anti-Corruption Department Audit Inspector in the Audit Wing of Hindu Religious and Charitable Endowments
Supervisor of Industrial Co-operatives Senior Inspector of Co-operative Societies
Assistant Section Officer in Law Department/ TNPSC/ Finance Department/ Various Departments in the Tamil Nadu Ministerial Service/ Secretariat Service

GROUP –II Services (Non-Interview Posts)
Accountant in Treasuries and Accounts Department Assistant in Forest Department
Personal Clerk in Finance Department, Secretariat Personal Clerk in (other than Law and Finance Dept) Secretariat
Personal Clerk in Tamil Nadu Public Service Commission Personal Clerk in Tamil Nadu Legislative Assembly
Revenue Assistant in Revenue Department Handloom Inspector
Assistant in the Divisions of Commercial Taxes Department
Assistant in various Departments in the Tamil Nadu Ministerial Service/ Secretariat Service/ Legislative Assembly Secretariat Service

GROUP –IV Services
Junior Assistant Typist
Steno typist – Grade III Junior Assistant (Security)
Bill Collector Grade- I Junior Assistant (Non-Security)
Executive Officer, Grade-III in the Tamil Nadu Hindu Religious and Charitable Endowments Department

TECHNICAL QUALIFICATION (B. TECH, DIPLOMA, ITI) BASED JOBS
Assistant Engineer Electrical Assistant Engineer Electronics
Sub Engineer KSEB Railway Reservation Clerk
Assistant Professor (General) KSEB Meter Reader
Assistant Engineer Water Authority

DEGREE LEVEL EXAMS
Secretariat Assistant Panchayat Secretary
Block Panchayat Secretary Deputy Collector
Clerk/Cashier: District Co-operative Bank Sub Inspector
Municipal Secretary Food Safety Officer
Divisional Accountant Junior Employment Officer

S. S. L. C LEVEL EXAMS
L. D. Clerk L. D. Typist
Civil Police Officer Forest Ranger
Excise Guard Fireman
Lab Assistant Investigator
Postal/ Sorting Assistant KSRTC Conductor

GROUP I (Non-technical Services)
Deputy Collector Commercial Tax Officer
Deputy Superintendant Of Police Category – II Regional Transport Officer
Deputy Registrar Of Co-Operative Societies District Panchayat Officer
District Registrar Divisional Fire Officer
Deputy Superintendant Of Jails Assistant Commissioner Of Labour
Assistant Excise Superintendent Municipal Commissioner Grade – II
District Social Welfare Officer District Tribal Welfare Officer
District Employment Officer Lay Secretary & Treasurer Grade – II
Assistant Audit Officer Mandal Parishad Development Officer
Assistant Treasury Officer/Assistant Accounts Officer
District Backward Classes Welfare Officer Including Assistant Director

GROUP II (Executive Posts)
Municipal Commissioner Grade – III Assistant Commercial Tax Officer
Mandal Revenue Officer Sub-Registrar Grade – II
Junior Employment Officer Co-Operative Sub-Registrar
Assistant Labour Officer Extension Officer
Excise Sub-Inspector Executive Officer Grade – II

GROUP II (Non-Executive Posts)
Senior Accountant Auditor In A.P. Pay & Accounts
Senior Accountant Senior Auditor
Assistant Section Officer In Secretariat Sub-Service Assistant Section Officer In A.P. Legislature
Assistant Section Officer (Fin & Plg. Fin. Dept) Assistant Section Officer ( Law Dept)
Assistant Auditor Typist-Cum-Assistant In A.P. Secretariat Service
Typist-Cum-Assistant In A.P. Legislature Sub-Service Typist-Cum-Assistant In A.P. (Fin & Plg. Fin. Dept)
Assistant-Cum-Typist (Heads Of Dept) In A.P. Ministerial Service Typist-Cum-Assistant (Law Dept)
Junior Assistant (Heads Of Departments) In A.P. Ministerial Service Junior Accountant (Directorate)
Junior Accountant (Directorate) In A. P. Govt. Life Insurance Sub-Service

GROUP III
Junior Inspector Of Co-Operative Societies Village Development Officer

GROUP IV
Junior Stenos Typists In The Offices Of The Head Of The Departments
Typists And Junior Assistants In Judicial Ministerial Services And Junior Stenos

Technical Services
Assistant Engineer Assistant Motor Vehicle Inspector
Assistant Director Of Legal Metrology Industrial Promotion Officer
Assistant Conservator Of Forests

Group – ‘A’ Services
Karnataka Administrative Service (Junior Scale) Assistant Controllers (State Accounts)
Assistant Commissioners Of Commercial Tax Treasury Officer
Assistant Labour Commissioners District Development Assistants
Deputy Superintendents Of Police Deputy Director Of Youth Service
Assistant Commandants District Officer For SC/ST Welfare
Deputy Directors Of Food & Civil Supplies District Officer For Backward Classes & Minorities

Group – ‘B’ Services
Thasildars Commercial Tax Officers
Labour Officers Assistant Director Of Legal Metrology
Assistant Registrar Of Co-Operative Societies Assistant Superintendent Of Jails
Deputy Superintendent Of Excise Employment Officer
Assistant Director Of Land Records And Equivalent Posts Assistant Directors Of Food & Civil Supplies
Chief Officers Grade-I Assistant Treasury Officer
District Marketing Officer Assistant Chief Auditors
Block Development Officers Section Officer
Assistant Directors Of Youth Services/ District Youth Service Officers/ Manager Ravindra Kalakshetra

NORTH ZONE

   
Deputy Collector Deputy Superintendent Of Police
Block Development Officer Assistant Regional Transport Officer
Assistant Commissioner Commercial Tax District Commandant Home Gatekeepers
Treasury/ Accounts Officer Assistant Sugar Commissioner
Superintendent Jail Manager Of Marketing And Economic Survey
Executive Officer Grade-I District Basic Education Officer
Assistant Director In Industries (Marketing) Assistant Labour Commissioner
Senior Lecturer In (DIET) Designated Officer
Statistical Officer District Minority Officer
District Food Marketing Officer Executive Officer In ( Ministry Of Panchayati Raj)
Area Rationing Officer District Welfare Officer
Tahsildar District Saving Officer
District Social Welfare Officer District Supply Officer Grade-2
Additional District Development Officer Goods Tax Officer
Handicapped Welfare Officer Assistant Employment Officer
Assistant Registrar Sub Registrar
District Probation Officer District Horticulture Grade-2
District Cane Officer Agricultural Services Group-B
District Administrative Officer District Audit Officer
Assistant Controller Legal Measurement District Program Officer
District Youth Welfare Officer

Official website:Official Website

   
Deputy Collector (Executive Branch) Police Deputy Superintendent
Agriculture Department Social Welfare Department
Sugarcane Department Transport Department
Panchayati Raj Department Village Development Department
Finance Department Labour & Employment Department
Sanskrit Education Department Culture Tourism & Sports Department
Information Department District Youth Welfare & Provincial Guard Team
Women & Child Welfare Department Food & Civil Supplies Department

Category – I  
Civil Service (Executive Branch) Deputy Superintendent Of Police
Deputy Superintendent Of Jails District Probation Officer
Excise And Taxation Officer Tahsildar
Block Development & Panchayat Officer Labour & Conciliation Officer

   
Civil service ( Executive branch) District food and supplies controller
Excise and taxation officer Assistant registrar co-operative societies
Assistant excise and taxation officer Block development and panchayat officer
Traffic manager District food and supplies officer
Assistant employment officer

CENTRAL ZONE

Madhya Pradesh Public Service Commission (MPPSC)

   
Deputy collector Deputy Superintendent of police
Accounts service Sales tax officer
District excise officer Assistant registrar co-operative societies
District organizer, tribal welfare Labour officer
District registrar Employment officer
Area organizer Block development officer
Assistant director food/ food officer Project officer, social/ rural intensive literacy project
Subordinate civil service (naib tahsildar) Assistant superintendent land records
Sales tax inspector Excise sub-inspector
Transport sub-inspector Co-operative inspector
Assistant labour officer Assistant jailor
Sub-registrar Assistant director public relation
Principal, panchayat secretary of the training institute District women child development officer
Chief instructor (anganwadi) Superintendent (institutions)
Project officer (integrated child development project) Assistant project officer (special nutrition programme)
Area organizer (M.D.M) District commandant home guard
Assistant director local fund audit Additional assistant development commissioner

WEST ZONE

CLASS 1 Services  
Deputy Collector Deputy Superintendent Of Police
Assistant Commissioner Sales Tax Deputy Registrar Co-Operative Societies
Deputy Chief Executive Officer Superintendent State Excise Dept
Block Development Officer (BDO) – A Finance, Audit & Account Service – Group A
Chief Officer, Nagar Palika/ Nagar Parishad – A Tahsildar

CLASS 2 Services  
Assistant Commercial Tax Officer Chief controller of correctional services
Block Development Officer (Bdo) – B Chief Officer, Nagar Palika/ Nagar Parishad – B
Mantralaya Section Officer Sub-Registrar Co-Operative Societies – B
Taluka Inspector Of Land Records (TILR) Deputy Superintendent State Excise Dept
Finance, Audit & Account Service – Group B Assistant Regional Transport Officer (Arto)
Nayab Tahsildar

Class – 1 Services   
Deputy Collector Deputy Superintendent
District Registrar Prohibition & Excise Superintendent
Assistant Commissioner Tribal Development

Class – 2 Services   
Manlatdar Section Officer (Sachivalay)
Section Officer (GPSC) Section Officer (Gujarat Assembly Secretariat)
Taluka Development Officer (TDO) District Registrar
District Inspector Of Land Records Assistant Director (Food And Civil Supplies)
Labour Officer Tribal Development Officer
Clinical Physiologist District Youth Development Officer
Scientific Officer (Chemistry) Industry Officer
Industries Officer (Technical) And Manager (Raw Materials) Inspector Of Registration
Assistant Research Officer Director (I. T)
Private Secretary (English Stenographers Grade – 1) (Special Recruitment)

 
State Civil Services State Rural Development Service
Administrative Service Public Service
State Insurance Service Women And Child Development Service
Women Development Service Employment Service
Commercial Tax Service Tourism Service
Co-Operative Service, Class-II Welfare Service, Class-II
Planning Service Jail Service
Transport Service Food And Civil Supplies Services
Devasthan Service State Subordinate Services
Social Justice And Empowerment Service Tahsildar Service
Employment Subordinate Service Women And Child Development Subordinate Service
Subordinate Devasthan Service Excise Subordinate Service
Commercial Tax Subordinate Service Food And Civil Supplies Subordinate Services

EAST ZONE

GROUP A  
Civil Service (Executive) Commercial Tax Service
Agricultural Income Tax Service Excise Service
Labour Service Co-Operative Service
Food And Supplies Service Employment Service

GROUP B  
Police Services

Group C  
Assistant Commercial Tax Officer Chief controller of correctional services
Subordinate Land Revenue Service (Grade -1) Junior social welfare service
Assistant Canal Revenue Officer Joint block development officer
Deputy Assistant Director Of Consumer Affairs And Fair Business Practices

GROUP D  
Panchayat Development Officer Under The Panchayat And Rural Development Department
Inspector Of Co-Operative Societies
Rehabilitation Officer Under The Refugee Relief And Rehabilitation Department

   
Civil Service Grade II Police Service Grade II
Finance Service Grade II Sub Deputy Collector
Election Officer

Category – I  
Administrative Service, Class-II Finance Service, Class-II
Co-Operative Service, Class-II Welfare Service, Class-II
Employment Service, Class-II